RSS
вівторок, 23.10.2012

Що таке цоколь?

Цоколь - конструктивний елемент лампи, який необхідний для установки лампи в патроні. Він забезпечує зв'язок із зовнішнім електричним ланцюгом. Цоколь роблять з металу, рідше - кераміки. Всередині нього розташовані елементи самої лампи (нитки розжарення, електроди), а зовні - контакти.

У кожному світильнику використовується певний тип патрона, в який можна встановити тільки таку лампу, яка має відповідний цоколь. Таким чином, при купівлі світильника слід звернути увагу на тип цоколя ламп, які використовуються в світильнику.

Існує безліч видів і підвидів цоколів. Дві основні групи: різьбові і штирькові. У побуті найпоширенішим є різьбовий (гвинтовий) цоколь.

1. Перша буква в позначенні цоколя вказує його тип:

· E - різьбовий цоколь Едісона

· Gтриконтактний цоколь

· Rцоколь з утопленими контактами

· Bштифтовий цоколь (байонет)

· S – софітний цоколь

· Pфокусуючий цоколь

· Tтелефонний цоколь

· Kкабельний цоколь

· Wбезцокольні лампи

2. Число, яке вказує розмір цоколя або відстань між контактами, наприклад E14, E27, G5, G13;

3. Рядкові букви вказують число сполучних контактів або пластин:

· s - один контакт

· d - два контакти

· t - три контакти

· q - чотири контакти

· p - п'ять контактів

Різьбовий цоколь Едісона "E"

Це найпоширеніший цоколь, винайдений ще самим Едісоном. Він має різьбову форму для швидкого з'єднання ламп, використовується в побутових світильниках і люстрах. Позначається як E xx , де xx - діаметр в міліметрах.

Розміри цоколів E

За розміром цоколь Едісона підрозділяють на:

LES - мікроцоколь
MES - мініатюрний цоколь
SES - міньйон (малий цоколь)
ES - середній цоколь
GES - великий цоколь
 • LES - мікроцоколь
 • MES - мініатюрний цоколь
 • SES - міньйон (малий цоколь)
 • ES - середній цоколь
 • GES - великий цоколь

Цоколь E14

E14

E14 - один із широко поширених типів цоколя. Для мініатюрних і класичних ламп розжарювання з таким цоколем прижився термін «міньйон». Традиційні лампи розжарювання є найбільш широко застосовуваним джерелом світла. Їх відрізняє велика різноманітність видів: грушоподібна, свічкоподібна, каплеподібна, куляста, дзеркальна та ін.

Цоколь E27

E27

E27 - найвідоміший і популярний тип цоколя, винайдений ще Едісоном. Крім класичних ламп розжарювання, такий цоколь тепер мають і лампи іншого типу, в тому числі енергозберігаючі компактні люмінесцентні лампи, галогенні лампи розжарювання, газорозрядні та інші. Будьте уважні - компактні люмінесцентні лампи з цоколем E27 і E14 не підходять для керування в схемах з діммерами і електронними вимикачами.

Триконтактний цоколь "G"

Цифри в позначенні при двох контактах вказують на відстань між ними, а при більшій кількості контактів - на діаметр кола, усередині якого розташовані контакти. Букви UXYZ вказують на модифікацію конструкції. Такі цоколя не є взаємозамінними! Іноді цоколь розглядається як комбінація двох або більше аналогічних цоколів. У цьому випадку перед загальним позначенням вказується кількість поєднуваних цоколів: 2G11, 2G10, 2G13

Цоколь G4

G4

Цоколь G4 розроблений для мініатюрних галогенових ламп, які широко використовуються для декоративного світлового оформлення завдяки своєму яскравому точковому світлу. В основному, це низьковольтові лампи для напруги 12В або 24В. Переваги цих ламп проявляються, насамперед, у вбудованих стельових світильниках і гнучких системах освітлення. Термін служби таких ламп - понад 2000 годин. В даний час лампи з таким цоколем широко використовуються у світильниках із кришталевими стразами.

Цоколь G5

g5

Цоколь G5 використовується в люмінесцентних трубчастих лампах з діаметром колби 16 мм. Ці лампи випромінюють світло дуже високої якості кольором від теплого білого до холодного денного. Люмінесцентні лампи відрізняються високою світловою віддачею і малим споживанням електроенергії.

Цоколь G13

g13

Цоколь GU5.3

gu53

 

Лампи з цоколем GU5.3 (MR16) використовуються в побуті для вбудованого освітлення.

Цоколь GU10

gu10

У ламп з цоколем GU10 є потовщення на кінці контактів, для поворотного з'єднання з патроном.

Цоколь з втопленим контактом "R"

Цей вид цоколів використовується в невеликих і легких кварцових галогенних лампах, в освітлювальних приладах високої інтенсивності, що працюють від мереж змінного струму. Цифри в позначенні цоколя позначають загальну довжину лампи в мм.

Цоколь R7s

r7s

Штифтовий цоколь (байонет) "B"

Цей вид лампових цоколів з'явився в процесі еволюції конструкції Едісона. Він був розроблений для того, щоб прискорити процес заміни лампочок і зробити їх більш компактними. В його основі - пара симетрично розташованих круглих бічних штифтів, які вставляються у відповідні їм прорізи патрона. Потім цоколь фіксують, прокручуючи на чверть обороту. Цифра - зовнішній діаметр цоколя (B9s, B15d, B22d) в міліметрах. Різновидом подібного цоколя є цоколь типу Bay (BA). Характерною особливістю є несиметричні бічні контакти, що позиціонують лампу в тримачі (патроні) строго певним чином, що важливо для фокусування світлового потоку, наприклад в автомобільних двухспіральной лампах "ближнього-дальнього" світла або навігаційних суднових вогнях.

Цоколь BA15D

ba15

Софітний цоколь "S"

Цоколь "S" (Festoon або Torpedo Lamps / Гірлянда) - контакти розташовані з двох сторін, як у скляного запобіжника. Цифра позначає зовнішній діаметр корпусу в міліметрах (S6, S7, S8). Лампи з таким цоколем часто використовуються для освітлення салону і номерного знака автомобілів.

Цоколі SV7 і SV8.5

sv

Лампи такого типу найчастіше застосовуються в автомобілях для освітлення номерних знаків і салонного освітлення.

Фокусуючий цоколь "P"

Цоколь "P" (Prefocus type Bases / цоколь фокусуючого типу) - спеціального виконання для навігаційних вогнів, прожекторів, кінопроекторів, ліхтариків та ін.  Збірна лінза, яка знаходиться у цоколі фокусує світловий потік в певну сторону. Цифри зазвичай позначають діаметр фокусуючого фланця або частини цоколя, на якій горизонтально встановлюється лампа.

Цоколь P20d

p20d

Даний цоколь застосовується в лампах головного світла автомобіля.

Телефонний цоколь "T"

Ці цоколі підходять лампочкам підсвічування, пультів, мнемосхем і т.д. Цифри означають виміряну по контактним пластинкам зовнішню ширину в міліметрах. В даний час подібні лампи широко використовуються як індикаторні (сигнальні) лампи в різних щитах автоматики, мнемосхемах, пультах управління. Часто подібні лампи використовуються для підсвічування кнопок апаратури зв'язку. На відміну від повсюдно використовуваних в Україні комутаторних ламп типу КМ, з цоколем T6, 8, на Заході широке застосування одержали подібні лампи менших габаритів, з цоколями Т4, 5 Т4, 6 Т5, 5. Останнім часом все частіше лампи розжарювання замінюються напівпровідниковими лампами в тих же габаритах. Напівпровідникові лампи (світлодіоди) споживають значно менше енергії при більшій яскравості.

На сьогоднішній день існує так само ряд нестандартних цоколів, використовуваних в деяких проекційних лампах: цоколь з кабельним з'єднанням "К", а також спеціальні цоколі для ламп Ксенону, що позначаються літерою "Н" і цифрами відповідно до модифікацією. У разі цоколя типу "W" контакт з патроном проходить прямо через струмові входи, які розташовані на скляній підставці лампи. Цифрами позначають загальну товщину скляної частини з одним струмовим введенням. Далі слід знак множення і ширина підстави цоколя в міліметрах.

Потрібна лампа?

Натисни кнопку нижче для переходу в інтернет-магазин освітлення "Насвітло.ком"

Nasvitlo.com

 

 

понеділок, 22.10.2012

Діммер - це пристрій, який встановлюється замість вимикача. З допомогою цього приладу можна плавно включати і вимикати світло, регулюючи його яскравість. У продажу є безліч різних діммерів, які різняться за формою і кольором, потужності і способам включення.

діммер

Види діммерів

Старі діммери не економили електроенергію. Вони використовували резистор, щоб обмежити потік електроенергії до лампочки, але опір просто конвертував всю додаткову енергію в тепло, що було неймовірно неефективним і фактично не зменшували використання електроенергії.

Новіші діммери користуються потужністю змінного струму, відрізаючи потік енергії до лампочки на короткий час, коли напрям струму змінюється. Це економить енергію, тому що світло насправді вмикається і вимикається швидко, і таким чином система впускає менше електроенергії.

Економія енергії з діммерами

Так що, якщо у вас є новий діммер, ви, як правило, економите енергію пропорційно того, наскільки тьмяним світло ви зробили. Фактична економія буде залежати від лампи, діммера, і наскільки ви зменшуєте яскравість світла, але, в цілому, ви можете очікувати збереження енергії на 25-40% при звичайному зменшенні яскравості лампи до 50%.

Але це вірно тільки для ламп розжарювання, яким би вам краще найти альтернативу! Компактні люмінесцентні (CFL) і світлодіодні (LED) лампи не працюють з діммерами і не варто пробувати (це може бути небезпечним через невелику кількість ртуті в компактних люмінесцентні лампах). Причиною, того що нові лампи не використовуються з діммерами є метод їхньої роботи.

На додаток до економії енергії, діммери дозволять вам насолоджуватися романтичними вечорами, (всі знають, чим більш тьмяне світло, тим більш романтична вечеря).


Чому вони не працюють з CFL / LED?

Лампи розжарювання вимагають прогін електричного струму через нитку, яка нагрівається і світиться. З іншого боку, лампи CFL і LED мають механізми, так звані баласти, в основі, які прострілюють електричними зарядами лампочку. Баласт потребує енергії для роботи, тому діммери, що включають-вимикають світло призводять до некоректної роботи лампи, що дійсно може бути небезпечним!

Що треба робити з цим?

Не бійтеся! Є лампи CFL і LED, які зроблені з скоригованих баластів, щоб вони могли тьмяніти, і є спеціальні діммери, що краще працюють з цими лампами. Це може бути трохи дорожче: купити лампи CFL і LED, особливо з діммерами, але компанії постійно вдосконалюють їх. Так що використовуйте  більш ефективні лампи і речі будуть продовжувати ставати дешевше.

Встановлення діммера власноручно

Встановити діммер самостійно зовсім не складно, достатньо мінімальних знань в електриці і дотримання простих правил безпеки.

Вам знадобиться

 

 • Діммер
 • Установча коробка
 • Викрутка
 • Перфоратор

 

Інструкція

 

 1. Перед покупкою діммера, вирахуйте потужність всіх ламп, роботу яких він буде регулювати. Наприклад, є п'ять ламп по 60 Вт кожна, тоді їх сумарна потужність буде дорівнює 300 Вт. Візьміть діммер з потужністю 500 Вт, так як діммер необхідно купувати з запасом потужності. Не навантажуйте діммер на максимальну потужність, його перегрів загрожує виходом з ладу або навіть загорянням. Виберіть діммер, виходячи з його форми, кольору і функціональності (звичайний або програмований). Запам'ятайте - для діммерів сенсорного типу необхідне заземлення.
 2. Приступіть до демонтажу старого вимикача. Дійте в наступному порядку: відключіть електрику і переконайтеся в тому, що напруга не надходить; витягніть клавішу і зніміть рамку; відкрутивши гвинти, звільніть монтажні лапки; вийміть вимикач і від'єднайте дроти.
 3. Підключіть і встановіть діммер. Просто повторіть те, що робили, знімаючи старий вимикач, тільки тепер у зворотному порядку. Тільки пам'ятайте, що на відміну від звичайного вимикача, який працює незалежно від порядку підключення, до діммера необхідно правильно підвести вхідний (фаза) і відхідний дроти. Клема приладу, зазначена буквою L, призначена для живильного проводу. Незважаючи на те, що багато діммерів працюватимуть, навіть якщо їх підключити як простий вимикач, підключайте прилад правильно. Не експериментуйте!
 4. Почніть з підготовки місця для установки діммера, якщо у вас ще не стоять вимикачі (нова квартира / будинок). Визначте зручну для вас висоту, на якій буде стояти діммер. Зробіть на стіні позначку. Просвердліть стіну за допомогою перфоратора і коронки по бетону діаметром 68 мм (діаметр стандартної інсталяційної коробки). Вставте в отвір інсталяційну коробку (підрозетник / стакан) і закріпіть її. Пробийте канавку від розподільної коробки до місця встановлення і покладіть у неї дріт. Далі дійте по вже знайомій схемі, описаній вище.

 

 

п'ятниця, 19.10.2012
артенерго

Що таке LED?

Думаєте світловипромінювальні діоди (LED) тільки для ліхтарів і дисплеїв мобільних пристроїв? Ви помиляєтесь!Після завоювання ринку скромних індикаторних ламп в електронних пристроях, світлодіодні лампи почали завойовувати нову категорію освітлення, яка, за прогнозами, досягне 30 млрд. доларів до 2025 року.
Ці ж джерела освітлення в один прекрасний день будуть освітлювати наші будинки та офіси. Чому? Тому що вони дуже ефективні, довговічні, екологічно чисті і по своїй суті керовані - поєднання нових, так і традиційних, світлових рішень. Про великі перспективи в майбутньому вже свідчить те, що світлодіодні системи освітлення вже освічують знамениті будівлі, мости, магазини, телевізійні студії, театральні сцени, готелі, казино, лікарні, ресторани і шикарні нічні клуби по всьому світу.
Які ж особливості світлодіодних ламп?

Перш за все, давайте поглянемо на традиційні лампи, або "джерела світла", як називають їх професіонали галузі.
Більшість будинків освітлюється за допомогою розжарюваних джерел світла. Структура лампи формується, коли гаряче скло видувається в форму, а потім охолоджується і покривається дифузною речовиною, яка розсіює світло. Всередині лампи є дуже тонка, крихка і гнучка вольфрамова нитка (0,04 мм завтовшки), через яку пропускається електричний струм і при нагріті до певної температури, вона випромінює світло. На жаль, ці лампи, як і багато їхніх родичів, є не дуже енергоефективними, приблизно 10% енергії використовується, щоб зробити видимим світлом.

Як працюють LED-лампи?

Структура світла світлодіодної лампи зовсім інша, ніж у  лампи розжарювання. Дивовижно, але світлодіод має просту і міцну конструкцію. Краса структури є  в тому, що вона покликана бути універсальною, дозволяючи збірки в різних формах. Матеріал світловипромінюючих напівпровідників визначає колір світлодіода.
Як зазначено в назві LED (англ. light-emitting diode)  - це діод, який випромінює світло. Діод являє собою пристрій, який дозволяє току текти тільки в одному напрямку. Майже будь-якими двома провідними матеріалами утворюють діод при з’єднанні їх один з одним. Коли електрика проходить через діод,  атоми в одному матеріалі (в напівпровідниковому чіпі) збуджуються до більш високого енергетичного рівня. Атоми в цьому першому матеріалі мають занадто багато енергії і хочуть звільнити цю енергію. Енергія випускається у вигляді атомного потоку електронів до іншого матеріалу всередині чіпа. Протягом цього вивільнення енергії створюється світло. Колір світла від світлодіодів є функцією інгредієнтів (матеріалів) та рецептів (процесів), які складають чіп.

Які переваги світлодіодів?

Світлодіодні джерела світла мають ряд переваг в порівнянні з іншими джерелами світла:
Високі рівні яскравості та інтенсивності
Високоефективні
Низькі вимоги щодо напруги і сила струму
Низька температура випромінюваного тепла
Висока надійність (стійкість до ударів і вібрації)
Без УФ-променів
Тривалий термін служби
Можуть бути легко управляючими та запрограмованими

Чому світлодіодні лампи стають такі популярні?

За останні десять років, технологія LED просунулася зі швидкістю світла. У минулому, відсутність кольору і низької інтенсивності зробили світлодіоди корисними тільки в якості індикаторних лампочок. З покращенням методів виробництва і технологій, LED технологія швидко знайшла своє застосування в приватному секторі. У ці дні, LED стає кращим джерелом світла, показуючи набагато кращі показники по якості світла, ніж і інші джерела світла.
Світлодіодні джерела світла також набирають популярність у зв'язку зі зростаючим рухом збереження енергії. За даними американського департаменту енергетики, жодна інша технологія освітлення не пропонує такого великого потенціалу до економії енергії і підвищення якості в нашому розвиваючому середовищі.

Основні речі, які потрібно знати про технічні та структурні характеристики LED - джерел світла.Продуктивність світлодіодних ламп є результатом 3 груп компонентів:
1. Оптичні світлодіодні компоненти
2. Електричні світлодіодні компоненти
3. Механічні і теплові світлодіодні компоненти

Показники діяльності:
Яскравість: вихід (люмен) і ефективність (люмен / ват)
Колір: кольорова температура (кельвін) і насиченість кольору
Термін служби (години)
Розподіл світла: спрямований (кандела) і всеспрямований (люмен)
Кут променя (градус)